Manuel Flores Guerrero

Gov. Manuel Flores Guerrero

Guam

Term(s)
March 1, 1963 - July 1, 1969

Born
October 25, 1914

Passed
October 9, 1985

Party
Democrat

School(s)

Birth State
Other

Family:
Married; eleven children

BIO

MANUEL FLORES LEON GUERRERO was born in Agana, Guam, on October 25, 1914. His public offices include: Member of Guam Congress, 1948-50, Chairman of Finance Committee; member of First Guam Legislature, 1950-52, chairman of Rules Committee; various administrative positions in Naval Government from 1930 to 1950 when civil government was established; chairman of Land Transfer Board, 1950; special assistant to Governor, 1951; Acting Governor and Secretary of Guam at various times from 1950 to 1956; Secretary of Guam, 1961-62; Alternate Commissioner to South Pacific Commission, 1962. Guerrero was appointed and served as Governor of Guam from 1963 to 1969.